
Co?
Platformy zdalnego nauczania Uniwersytetu Jagiellońskiego umożliwiają prowadzenie zajęć ze studentami za pomocą Internetu i udostępnianie im materiałów (teksty, obrazy, animacje, wideo). Materiały te mogą być tworzone zarówno w ramach samych platform, jak również przy pomocy programów zewnętrznych.
Kursy prowadzone za pomocą platform mogą zawierać elementy synchroniczne (czaty i wideoczaty) i asynchroniczny (fora, quizy, ankiety, głosowania).
Ponadto platformy umożliwiają sprawdzanie wiedzy i umiejętności studentów poprzez różnego typu testy lub zadania.
Dużą zaletą tej formy nauczania jest mobilność – aby korzystać z platform, wystarczy dostęp do Internetu – jak i nieograniczona czasowo dostępność.
Platformy zdalnego nauczania UJ są oparte na oprogramowaniu otwartym Moodle.
***
W Uniwersytecie Jagiellońskim istnieją cztery platformy zdalnego nauczania:
Pegaz to platforma przeznaczona do prowadzenia zajęć zdalnych i prezentacji materiałów dydaktycznych. Każde zajęcia utworzone w systemie dziekanatowym USOS posiadają swoje odpowiedniki na platformie Pegaz wraz z przypisanymi użytkownikami.
Krakus zawiera kursy dodatkowe, których nie ma w systemie USOS, prowadzone dla studentów z UJ, jak również innych uczelni współpracujących z UJ.
Jaszczur to z kolei platforma przeznaczona do szkoleń pracowników UJ (np. szkolenia BHP).
Uniwersytet Jagielloński bez Granic pełni rolę platformy otwartych zasobów edukacyjnych i zawiera materiały oraz kursy przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych (darmowy dostęp). Niektóre kursy przewidują możliwość aktywnego uczestnictwa – w takim przypadku konieczna jest rejestracja.
Gdzie?
Dostęp do poszczególnych platform znajdziesz pod adresami:
Uniwersytet Jagielloński bez Granic
***
Jednostką, która zajmuje się zdalnym nauczaniem akademickim, wspieraniem rozwoju nowych form i metod dydaktycznych na UJ oraz pomocą, kierowaną do wykładowców, w projektowaniu i prowadzeniu zajęć przez Internet jest Centrum Zdalnego Nauczania (Rynek Główny 8, I p.).